معروف ترین فستیوال های دنیا

فستیوال تومارولند

لزوما تمام فستیوال‌های مشهور جهان قدمت چند صد ساله ندارند. فستیوال تومارولند یکی از بزرگترین فستیوال های موسیقی در جهان است که به مدت دوهفته در بلژیک برگزار می‌شود. این فستیوال که از سال 2005 ایجاد شده است در حال حاضر حدود نیم میلیون بازدید کننده دارد و بلیط‌های آن در چند دقیقه اول به فروش می‌رود. این فستیوال به موسیقی EDM یا موسیقی رقص الکترونیک اختصاص داده شده است و بزرگترین فعالان این ژانر از موسیقی در آن شرکت می‌کنند.

کارناوال ونیز

کارناوال ونیز یکی ازجذابترین و معروفترین فستیوال‌های ایتالیا محسوب می‌شود که هر سال در ماه فوریه یا ژانویه به مدت دو هفته در ونیز برگزار می‌شود. از جمله ویژگی های مهم کارناوال ونیز، ماسک‌های خاص آن است که جهت مشخص نشدن چهره و طبقه اجتماعی افراد بر روی صورت حضار گذاشته می‌شود.

جشن فانوس

جشن فانوس یکی از قدیمی ترین فستیوال‌های جهان است که قدمت آن به 2000 سال پیش و به زمان امپراطوری هانِ چین بازمی‌گردد. این فستیوال درهنگ کنگ، تایوان و تایلند نیز مشهور است و در پانزدهمین روز از ماه نخست سال (قمری) برگزار می‌شود. در این جشن شرکت کنندگان فانوس‌ها را بر دست می‌گیرند و با روشن کردن آن در تاریکی شب مسبب منظره‌ای حیرت آور می‌شوند

کارناوال ریو گرانترین کارناوال دنیا در برزیل

کارناوال ریو دو ژانیرو که با نام «بزرگترین نمایش جهان» نیز شناخته می‌شود با حضور 2 میلیون شرکت کننده در روز، یکی از بزرگترین کارناوال‌های جهان محسوب می‌شود. این کارناوال که نخستین بار در قرن 18 میلادی برگزار شد، هر سال به مدت 5 شبانه روز تا پیش از شروع روز لِنت ادامه می‌یابد و مردم در آن با لباس های رنگارنگ و با رقص‌های مختلف (از جمله سامبا) به جشن و سرور می پردازند.  در این رویداد رژه ها، جشن های خیابانی و بالماسکه به همراه رقص و موسیقی برگزار می شود که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف به ریو می کشاند و از شبکه های مختلفی پخش می شود. یکی از مهم ترین بخش های کارناوال اجرای سامباست. به طوری که مدارس سامبا از ماه های قبل برای بهترین اجرای سامبا با یکدیگر به رقابت می پردازند و هر یک سعی دارند تا داوران کارناوال را متقاعد کنند که به اجرای آن ها رای دهد. هر مدرسه موضوعی را به‌ صورت مجزا انتخاب می‌کند و آن را از طریق اجراها و لباس‌های رنگارنگ و کار شده به نمایش می‌گذارد. این اجرا به کمک ۲۰۰ تا ۴۰۰ نوازنده طبل که با ریتمی تند می‌زنند، هیجان بیشتری می‌گیرد و جمعیت حاضر مسحور این منظره حیرت‌انگیز می‌شوند.

 

فستیوال روز مرگ

 فستیوال روز مرگ یا Día de Muertos یکی از بزرگ ترین فستیوال‌های مکزیک و البته جهان است که فلسفه متفاوت تری با سایر فستیوال‌ها دارد. در این فستیوال، مکزیکی‌ها با دوستان و خانواده خود جمع می‌شوند و برای عزیزان از دست رفته دعا می‌کنند. فستیوال روز مرگ در تاریخ  1 و 2 نوامبر برگزار می‌شود و البته همانند نامش، فستیوال غم‌انگیزی نیست و مکزیکی‌ها در این دو روز با لباس‌های تزئین شده به جشن‌های خیابانی می‌پردازند.

فستیوال Taste of Chicago

اکنون نوبت معرفی مشهورترین فستیوال غذا و خوردنی در جهان است. فستیوال طعم شیکاگو یا Taste of Chicago سالانه با بیش از 200 منو مختلف و 3 میلیون شرکت کننده در روز، این افتخار را از آن خود کرده است. این فستیوال هر سال (به جز سال 2020 که ویروس کرونا مسبب لغو آن شد) به مدت 5 روز در ماه جولای برگزار می‌شود.

فستیوال دیوالی

در کنار فستیوال هولیِ هند که سراسر از رنگ‌ و زیبایی است، فستیوال مشهورتر دیگری با نام دیوالی وجود دارد که در زبان فارسی به معنای «صفی از نور» است. به نقل از واشنگتون پست در سال 2019 بیش از یک میلیارد نفر در فستیوال دیوالی شرکت کردند.

از ویژگی‌های این فستیوال می‌توان به معانی و برداشت‌های مختلفی که دیوالی برای هر قوم و دین دارد اشاره کرد. برای مثال در ساکنین غرب هند، مکتب جین (jainism) و هندوها دیوالی را به عنوان اولین روز از سال جدید در نظر می‌گیرند و در جنوب هند، پیروان هندو آن را روزی می‌پندارند که کریشنا توانست اهریمنی به نام ناراکاسورا را شکست داده و 16000 دختر را از اسارت نجات دهد. درکل فستیوال دیوالی پیچیده تر از آن چیزی است که بنظر می‌رسد.

فستیوال برنینگ من؛ جشنواره ای عجیب در آمریکا

فستیوال مرد سوزان یا همان برنینگ من از اولین دوشنبه قبل از تعطیلات روز کارگر در ماه سپتامبر آغاز می شود و در روز کارگر به پایان می رسد. این فستیوال معروف در بیابان بلک راک در ایالت نوادا آمریکا برگزار می‌شود. شهرت و محبوبیت فستیوال برنینگ من سال به سال بیشتر می شود به طوری که در سال های اخیر با جمعیتی بالغ بر ۸۰ هزار نفر برگزار شد. مهم ترین رویداد این فستیوال سوزاندن یک مرد حصیری بزرگ یا سازه‌های مشابه با آن است. این فستیوال به صورت مستقل برگزار می شود و هزینه آن توسط شرکت کنندگان تامین می شود.

لطفا امتیاز بدهید

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.